Ani tento rok sme nemohli vynechať našu každoročnú školskú tradíciu - projektový týždeň.
Žiaci Ivana Branislava Zocha sa od 26. januára do 31. januára vzdelávali netradične. Na takúto formu výučby sa žiaci každoročne tešia. Pracujú na zaujímavých projektoch. K rôznorodým témam vyhľadávajú informácie, ktoré im pomáhajú k tvorbe básní, piesní, divadielok, tanca a dramatizácií, kulinárskych maškŕt, plagátov, powerpointových prezentácií, technických výrobkov z našej dielne, návrhov stavieb, k tvorbe kartografických detailov a návšteve kultúrnych pamiatok v meste.
Prostredníctvom nášho príspevku sa chceme srdečne poďakovať zamestnankyniam Múzea Prvého slovenského gymnázia za príjemnú spoluprácu. Ďakujeme za nápadité témy, odborné a zaujímavé prednášky, besedy, divadelné scénky a za všetky novinky, ktoré pre žiakov pripravujú vždy ochotne a so záujmom. Vďaka vám prichádzajú naši žiaci do Múzea nadšení a plní očakávaní. Odchádzajú obohatení skvelými zážitkami vďaka vašim kreatívnym aktivitám a cenným informáciám. Úprimne oceňujeme kvalitu práce ľudí našej vzácnej pamiatky, ktorá dýcha priam živou históriou. Ďakujeme.
V úvode projektového týždňa sa žiaci oboznámili s témou, cieľom a úlohou realizovaného projektu. Viedli rozhovory o danej téme, pozerali rôzne prezentácie, ukážky a videá o téme projektu, s cieľom získať predstavu a schopnosť s témou ďalej pracovať. Na rozšírenie a upevnenie potrebných vedomostí riešili úlohy a cvičenia v pracovných listoch. Následne sa oboznámili s pracovným materiálom určeným na výrobu projektov. Po vysvetlení postupov jednotlivých prác si žiaci rozdelili úlohy v závislosti od individuálnych schopností a zručností. Pracovné, výtvarné a tvorivé činnosti spojené s výrobou jednotlivých projektov žiakov veľmi zaujali. Vzájomne si pri projektoch pomáhali, rozvíjali si svoje pracovné zručnosti a učili sa skupinovej práci a spolupráci.
Naši prváčikovia poznávali rôzne druhy ovocia a zeleniny. Veľkými tlačenými písmenami písali ich názvy, tvorili vety, hádali hádanky, spoznávali recepty jedál, učili sa básničky i pieseň Červené jabĺčko. V pracovných listoch dopĺňali názvy, triedili ich do skupín a vyfarbovali obrázky. Navštívili LIDL, kde mohli vidieť rôzne druhy ovocia aj zeleniny a zisťovať ich ceny. V škole sa hrali na obchod a nakupovali. Spolu s rodičmi pripravili plné taniere rôzneho ovocia, veľmi si na ňom pochutili a spoznávali nové chute.
"Rodina je život, láska a to, keď sme spolu." Práve týmito slovami opísali rodinu druháčikovia. V tomto duchu sa niesli dni učenia sa, tvorenia a prezentovania žiackych prác. Veľa nového sa dozvedeli a svoje rodiny bližšie spoznali.
Žiaci tretieho ročníka brázdili počas projektových dní ulicami nášho mesta. Témou ich projektu bola Revúca - naše mesto. Navštívili naše kultúrne pamiatky. V Múzeu Prvého slovenského gymnázia sa dozvedeli veľa nových informácií z našej histórie. Sprievodné slovo dostali aj v miestnych kostoloch. Úžasný zážitok sme mali aj z výstupu na vežu evanjelického kostola a samotného pohľadu na naše krásne mesto. Na hodinách slovenského jazyka tvorili vety o meste Revúca. Pozerali videá o histórii mesta, maľovali Prvé slovenské gymnázium a erb nášho mesta. Počúvali slovenské ľudové piesne z Gemera. Písali projekty o Prvom slovenskom gymnáziu, Rímskokatolíckom kostole, Mestskom dome - budove Radnice v Revúcej a iných pamiatkach.
Rozšíriť si vedomosti o Slovensku a jeho krásach bolo úlohou žiakov štvrtého ročníka. Precestovať jednotlivými územiami a dozvedieť sa vždy niečo zaujímavé. Objavovať územia a miesta na mape Slovenska, vedieť ich vyhľadávať, pozrieť si krátke videá, či prečítať si zaujímavosti o jednotlivých miestach, bolo počas projektového týždňa veľmi poučné a zábavné.
„Prstom na mape sme cestovali z Revúcej do Banskej Bystrice. Zapamätali sme si poradie jednotlivých obcí, naučili sme sa základné fakty a zaujímavosti o obciach, cez ktoré sme virtuálne prechádzali a vypracovali sme si triednu automapu. Na melódiu piesne od IMT Smile- Cesty druhej triedy, sme vymysleli slová o našom cestovaní po Banskobystrickom kraji.“
Naši piataci získavali inšpiráciu ako preplávať druhým stupňom od tých najlepších moreplavcov: Krištofa Kolumbusa, Jamesa Cooka, Marca Pola a Fernaa de Magalhea. Vo svojej téme nielen pretavili získané vedomosti z geografie, ale pri tvorbe a prezentácii výsledných projektov využili aj svoju fantáziu a umelecké cítenie.
My piataci sme počas projektu nelenili
a každú minútu sme využili.
Pesničku o Kolumbusovi sme si spievali
a divadlo o objavení Ameriky sme zahrali.
A to ste ešte nevideli náš najväčší skvost
Santa Mariu – našu 3D loď.
Piataci vytvárali aj „krajinku živej a neživej prírody“. Pre živú krajinku zhotovovali stromy použitím roliek z toaletného papiera, vetvičiek z ihličnatých stromov a šišiek, kreslili a vystrihovali z tvrdého papiera a kartónu makety rastlín, živočíchov a človeka. Počas zhotovovania „krajinky neživej prírody“ zase vyrábali zložky neživej prírody - slnko, vzduch, pôdu, vodu, most, kamene z farebného papiera, krepového papiera, prírodného a iného materiálu. Zhotovené zložky živej a neživej prírody lepili žiaci na kartón predstavujúci jednotlivé krajiny.
Šiestaci zhotovili projekty, básničky a prezentácie o plodinách, ktoré boli privezené do Európy. Vytvorili poľnohospodársku mapu sveta, do ktorej zaznačili miesto pestovania jednotlivých plodín a pripravili ovocný šalát z plodín dovezených do Európy, na ktorom si samozrejme aj pochutili.
Na projektový sme sa tešili, o plodinách sme tvorili.
Nebola to ľahká práca, pre šiestakov zvládnuteľná zdá sa.
Na prezentácie sme sa tešili, s radosťou sme ich tvorili.
Projekty nás bavili, informácie sa množili.
Papiere sa zapĺňali a hlávky sa nám motali.
Týždeň prešiel ako voda, tak to je veľká škoda.
Pristúpime teraz k veci, predstavíme naše keci.
„Škola bez disciplíny je ako mlyn bez vody.“ Ján Amos Komenský
Voda - životodarná tekutina – voda v jej rôznych podobách. Voda bola predmetom záujmu siedmakov a ôsmakov. Tvorbou plagátu s legendou si zopakovali vedomosti o kolobehu vody, vytvorili mapu kúpeľných miest a oboznámili sa s prírodnými minerálnymi prameňmi na Slovensku. Vysvetlili anomáliu vody, deliteľnosť, povrchové napätie a zmenu skupenstva vody. Preskúmali akú úlohu zohráva voda v živote človeka i v priemyselnej revolúcii. Básne, kvíz a prezentácie ukončili týždeň plný zážitkov.
Prameň krásny, čo to je? Voda čistá putuje.
Ihneď sa z nej idem napiť, už ju treba iba lapiť.
Dôležitá vec to je, nášmu svetu kraľuje.
Bez vody tu život niet, vzácna je pre celý svet.
V pohári či vo fľaši, každému sa zapáči.
Je to zlato tekuté, bez farby či príchute.
Voda, ty si poklad náš, pijeme ťa každý rád.
Kvapka jedna zahreje, všetkým ľuďom dobre je.
„Ľudia, ktorí vám dajú svoje jedlo, vám dajú svoje srdce.“ Cesar Chavez
V medzinárodnej kuchyni našich cudzojazyčných deviatakov to veru poriadne rozvoniavalo. Vytvorili štyri cestovné kancelárie, v ktorých prezentovali jedlá krajín Slovensko, Taliansko, Francúzsko a USA. Ich projektový týždeň vyvrcholil Medzinárodným festivalom jedál, keď ich "cestovné kancelárie" ponúkli spolužiakom možnosť zakúpiť si rôzne medzinárodné jedlá od výmyslu sveta. Pripravili halušky, šúľance, špagety, pizzu, wafle, bagetky, palacinky, ale aj popcorn, či rôzne koláčiky.
Na záver projektového týždňa sme si zhrnuli naše poznatky a emócie z jednotlivých projektových dní a pripravovali sme sa na prezentáciu projektov. Napriek tréme sa žiakom podarilo projekty krásne odprezentovať a získať tak zaslúženú pochvalu. Tešíme sa na projektový týždeň 2024.
Mgr. Z. Kunštárová